Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Ciepłe okna

Kategorie: okna   design  
Zdjęcie Ciepłe okna

Pojęcie „ciepłe okna” jest dość szerokie. Odnosi się bowiem nie tylko do materiału, z którego okna są wykonane, ale także rozwiązań konstrukcyjnych i sposobów montażu. Wszystkie te czynniki sprowadzają się do celu nadrzędnego – sprawienia, by przez okna w chłodnych porach roku na zewnętrz uciekało jak najmniej ciepła. Okna to jeden z kluczowych elementów energooszczędnego i pasywnego budownictwa. W końcu według różnych szacunków przez okna i drzwi budynek traci średnio około 30% ciepła.

Ciepłe okna, czyli okna energooszczędne

W najprostszym ujęciu ciepłe okna to po postu okna energooszczędne, a najlepiej pasywne okna energooszczędne. Za najlepiej izolowane termicznie uchodzą okna wykonane z PCV lub drewna, posiadające trzy szyby i komorę wewnętrzną wypełnioną kryptonem lub argonem. To oczywiście nie wszystkie wyróżniki energooszczędności okien. Ważną rolę odgrywa także ciepły montaż okien. Największą skuteczność gwarantuje montaż okien w warstwie izolacji budynku w Internorm oferowany wraz z oknami.

Jeśli chodzi o kwestie konstrukcyjne, szyba powinna być przyklejona do ramy na całym swoim obwodzie (technologia I-tec Oszklenie). Optymalizacja termiczna powinna dotyczyć również wysokiej izolacyjności cieplnej samego oszklenia i profili. Dla lepszej izolacji stosuje się również wielokrotne, na przykład potrójne uszczelnienie, a także nowoczesną pozbawioną związków fluorowodorowych piankę termiczną – mówi Piotr Moskal, doradca klienta Internorm.

Współczynnik Uw – prawda na temat izolacji termicznej okien

Efektywność wszystkich rozwiązań termoizolacyjnych da się policzyć. Jej miarą jest współczynnik Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła. Odpowiada on ilości mocy, czyli ciepła, jaka wydostaje się przez każdy 1m2 okna, gdy różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz budynku a na zewnątrz jest równa jednemu kelwinowi. Jak odczytywać wartość współczynnika?

Według aktualnie obowiązujących norm dla budownictwa jednorodzinnego Uw = 0,8 W/m2K stanowi wartość graniczą dla okien pasywnych. Oczywiście im współczynnik Uw jest niższy, tym okna odznaczają się lepszą termoizolacją, co w prosty sposób przekłada się na koszty ogrzewania budynku. Wszystkie okna z oferty Internorm to okna pasywne. Najlepiej izolowane termicznie modele osiągają wartości Uw nieznacznie przekraczające 0,6 W/m2K.

Ciepłe okna to również okna odpowiednio zamontowane

Jednak nawet najlepsze okna nie spełnią swojej roli w oszczędzaniu ciepła, jeśli zostaną nieprawidłowo zamontowane. Ciepłe okna zasługują na ciepły montaż. Pojęciem tym określa się specyficzny sposób osadzania okien w warstwie termoizolacji budynku polegający na montażu trzywarstwowym. Okna są wówczas osadzane w specjalnych konsolach lub kotwach wystających na zewnątrz muru. Metoda zapobiega powstawaniu mostków termicznych, bo okno stanowi wspólną barierę z ociepleniem ściany nośnej.

montaż mowo konsola i okno.jpg

Dlaczego optymalny montaż okien pasywnych odbywa się metodą trzywarstwową? Pierwsza warstwa, wewnętrzna, to specjalna taśma paroszczelna, która zapobiega przemieszczaniu się wilgoci z wnętrza budynku do kolejnych warstw. Różnica temperatur generuje bowiem niebezpieczną dla termoizolacji parę wodną. Zasadniczą część izolacji stanowi warstwa środkowa wykonana przy pomocy piany poliuretanowej o idealnych do tego celu właściwościach. Warstwę zewnętrzną uszczelnienia stanowi zwykle taśma paroprzepuszczalna, która odprowadza wilgoć na zewnątrz, a jednocześnie chroni termoizolację przed działaniem czynników atmosferycznych.

Warto nadmienić, że sprawdzony producent okien przeprowadza ich montaż w budynku klienta samodzielnie, by mieć pewność, że okna będą w pełni wykorzystać swój energooszczędny potencjał.

Więcej o pasywności

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF