Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Czy okna plastikowe są szkodliwe?

Kategorie: okna   design  
Zdjęcie Czy okna plastikowe są szkodliwe?

Dbałość o zdrowie i ochronę środowiska w obecnych czasach jest wszechobecnym trendem, dlatego ludzie chętniej wybierają materiały wykończeniowe z naturalnych surowców, rezygnując z tworzyw sztucznych. Wiele kontrowersji budzą okna PVC, gdyż powstało wiele teorii na temat ich szkodliwości. Czy rzeczywiście takie twierdzenie jest zgodne z prawdą i okna plastikowe mają szkodliwe właściwości?

Okna PCW są najchętniej wybieranymi spośród dostępnej stolarki okiennej. Ma na to wpływ m.in. niska cena, łatwość w utrzymaniu oraz dobra izolacja cieplna. Drewniane ramy, mimo że wyglądają stylowo, to wymagają regularnej konserwacji i czasochłonnych prac pielęgnacyjnych. PVC natomiast wcale nie odbiega parametrami izolacyjnymi od drewnianych konstrukcji. Wiele osób obawia się jednak szkodliwości stosowanego w nich plastiku.

czy okna plastikowe są szkodliwe.jpgPolichlorek winylu nie taki straszny

Okna PVC wykonane są polichlorku winylu, który jest całkowicie bezpieczny zarówno dla zdrowia, jak i środowiska naturalnego. Obawy i mity na temat okien plastikowych związane są ze stosowaną kiedyś domieszką ołowiu, który pełnił funkcję stabilizatora w profilach. Jednak od ponad dwudziestu lat w oknach z plastiku nie stosuje się ołowiu.

Ponadto PVC przechodzi restrykcyjne kontrole Państwowego Zakładu Higieny zanim zostanie dopuszczony do użytku.

Aby uszczelnić nasze okna, w Internorm stosujemy wyłącznie izolację wolną od związków z grup CFC, HCFC i HFC. Skróty oznaczają specjalne kombinację substancji chemicznych: fluoru, chloru i węglowodorów. Są one wyjątkowo szkodliwe dla środowiska ze względu na wysokie emisje CO2 podczas produkcji i mają znaczny wpływ na niszczenie warstwy ozonowej. – mówi Eric Fischer, specjalista ds. kontroli jakości Internorm w Austrii.

Czy plastikowe okna PCV są rakotwórcze? 

Wiele osób obawia się stosowania stolarki PVC, gdyż uważa, że podczas codziennego użytkowania z profili uwalniane są toksyczne substancje. Taka teoria może mieć potwierdzenie tylko podczas pożaru, gdyż wyłącznie spalanie polichlorku winylu w temperaturze powyżej 120°C może uwalniać szkodliwe związki.

Przy normalnym użytkowaniu okien nie ma żadnego niebezpieczeństwa. PCV jest wykorzystywane w wielu dziedzinach życia – do produkcji strzykawek, rur, czy elementów konstrukcyjnych, dlatego nie może wykazywać właściwości rakotwórczych ani szkodliwych dla zdrowia.

A co z ekologią?

Sprawdź bezpieczne okna z żaluzją do pokoju dziecięcego.jpgPlastik uważany jest za materiał szkodliwy dla środowiska i trudny do recyklingu. Takie twierdzenie jest niezgodne z prawdą, gdyż PVC po odpowiedniej obróbce nadaje się do ponownego przetwarzania – np. produkcji prefabrykatów i elementów plastikowych.

Okna PVC niesłusznie są uważane za szkodliwe dla środowiska, gdyż zarówno proces ich produkcji, jak i dalsze użytkowanie jest bezpieczne dla zdrowia i ekologii – mówi dyrektor sprzedaży Internorm Polska, Dariusz Olszewski. – Dodatkowo w naszych oknach stosujemy bezfreonową piankę izolacyjną, która jest wolna od węglowodorów, dzięki czemu spełnia wszystkie kryteria produkcji ekologicznej – dodaje.

Nie ma więc powodów, aby rezygnować z plastikowych okien z obawy o własne zdrowie i środowisko naturalne.

Więcej o ekologii

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF