Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Dlaczego okna parują od zewnątrz?

Kategorie: okna  
Zdjęcie Dlaczego okna parują od zewnątrz?

Parowanie okien od strony zewnętrznej to zjawisko mniej powszechne od parowania szyb od wewnątrz, jednak zdarza się przy określonych warunkach w niektórych porach roku. Z czego wynika parowanie szyb? Czy powinno ono stanowić powody do niepokoju o kondycję okien lub innych elementów budynku, na przykład wentylacji? Przedstawiamy garść faktów.

Różnica temperatur

Aby wyjaśnić, na czym polega parowanie szyb od zewnątrz zacznijmy od ogólnej zasady tworzenia się pary wodnej znanej z lekcji fizyki. Powietrze ma określoną wilgotność, którą przedstawia się w procentach. W jego składzie obecne są cząsteczki wody. Ta z kolei w określonych warunkach skrapla się na powierzchni szyby. Dzieje się tak, jeśli temperatura okna jest niższa od temperatury otoczenia, czyli powietrza.

Znacznie częstszym zjawiskiem, z którym mamy do czynienia w sezonie grzewczym, zwłaszcza w okresie mrozów, jest parowanie szyb od wewnątrz. Z pewnością z tym zjawiskiem spotkał się każdy, kto w budynku o określonej wilgotności powietrza uruchomił intensywne ogrzewanie. Bardzo często dzieje się tak na przykład w kuchni, gdy przygotowujemy wypieki, a temperatura wnętrza po otwarciu pieca szybko się podnosi. Szyby ogrzewają się wolniej, więc dochodzi do parowania okna od strony wewnętrznej.

Parowanie szyb od zewnątrz – przyczyny i mechanizm

Jeśli okna parują od zewnątrz, mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Temperatura okna jest niższa od temperatury powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Latem, gdy w naszych domach nie włączamy ogrzewania może dochodzić do właśnie takiej sytuacji. Powietrze na zewnątrz na skutek słońca ogrzewa się szybciej niż zamknięte wnętrze domu, który charakteryzuje się dobrą izolacją cieplną.

Na parowanie okna od zewnątrz wpływają także inne warunki atmosferyczne – poza promieniami słońca, także wiatr. Wystarczy subtelna różnica temperatur, by zjawisko zaszło bądź nie. W skrajnych przypadkach możemy spotkać się z sytuacją, gdy sąsiadujące ze sobą okna skierowane dokładnie w tę samą stronę zachowują się inaczej. Parą pokrywa się tylko jedno z nich. Dlaczego tak się dzieje? Wystarczy bowiem, że jedno ze skrzydeł jest delikatnie mocniej nasłonecznione lub przeszkody zmieniają kierunek wiatru.

Kiedy powinniśmy zaniepokoić się zaparowanymi szybami?

system wywietrzników okiennych I-tec Wentylacja.jpgZarówno parowanie szyb od zewnątrz, jak i od wewnątrz to zupełnie naturalne zjawiska wynikające z praw fizyki, którymi nie należy się przejmować. Występują powszechnie nawet na najlepszych i odpowiednio zamontowanych nowych oknach. W przypadku parowania od wewnątrz zjawisko może występować częściej, gdy wentylacja nie działa w sposób optymalny, ale nie ma to nic wspólnego z kondycją okien. Warto wtedy sięgnąć po rozwiązanie automatycznie regulujące poziom wilgotności we wnętrzu domu, takie jak np. I-tec Wentylacja. Czy istnieją sytuacje, w których para wodna pojawiająca się na szybie powinna zaniepokoić właściciela domu? 

O wadzie okna świadczy sytuacja, gdy para wodna pojawi się w jego wnętrzu, czyli komorze pomiędzy szybami. Oznacza to utratę pełnych właściwości izolacji termicznej, gdyż wilgoć nie ma prawa przedostawać się do tego obszaru. Ponadto na szybie pojawią się niemożliwe do usunięcia zacieki. Okno nadaje się wówczas do wymiany. To jednej z powodów, by wybierać produkty firm poświadczających ich jakość certyfikatami i udzielających na nie wieloletniej gwarancji.

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF