Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Dlaczego okna zamarzają od zewnątrz?

Kategorie: okna   design  
Zdjęcie Dlaczego okna zamarzają od zewnątrz?

Okres zimowy to czas, kiedy można zweryfikować stan stolarki okiennej. Zamarzanie szyb jest zjawiskiem naturalnym, jednak widok oszronionych okien o poranku w wielu osobach budzi obawy. Zamarzanie to proces, który dotyczy zarówno szyb samochodowych, jak i tych w budynkach. Od czego to zależy i czy szron może być powodem do niepokoju?

Zamarznięte szyby na pewno wywołują mniejsze zdziwienie w okresie zimowym niż na wiosnę, gdy temperatura w dzień jest coraz wyższa. Oszronione szyby są wynikiem kondensacji i zamarzania pary wodnej co jest całkowicie naturalnym procesem fizycznym. Niektórzy błędnie uważają to za wadę stolarki okiennej, zrzucając winę na złą izolację czy słabe parametry okien. 

W rzeczywistości jednak zamarzanie szyby od zewnątrz to zaleta. Znaczy to mniej więcej tyle, że ciepło nie ucieka z domu. Okna tak dobrze izolują, że 20 stopni wewnątrz domu nie przenika na drugą stronę szyby, a więc nie ucieka na dwór. Zamarzanie szyby rzeczywiście może świadczyć o niskiej jakości stolarki, jednak tylko od strony wnętrza.

Zamarzanie okien od zewnątrz

Wbrew pozorom zjawisko zamarzania szyb od zewnątrz dotyczy najlepszych okien energooszczędnych i pasywnych. Za taki stan odpowiedzialne jest skraplanie się pary wodnej. Zazwyczaj zjawisko to widoczne jest w okresie wiosennym, gdy na ochłodzonej podczas zimnej nocy szybie, podczas szybkiego wzrostu temperatury powietrza zaczyna się pojawiać woda, która niekiedy może też zamarzać. Oszronione nad ranem szyby po zewnętrznej stronie są zjawiskiem całkowicie naturalnym i świadczą o doskonałej szczelności okien. W przypadku kilkuwarstwowych zestawów szybowych montowanych w oknach pasywnych i energooszczędnych proces zamarzania z zewnątrz potwierdza tylko niski współczynnik przenikania ciepła i odpowiednią termoizolację, dlatego nie ma powodów do niepokoju.

Zamarzanie szyb z zewnętrznej strony jest spowodowane wysoką różnicą temperatur między wnętrzem budynku a powietrzem na zewnątrz. Jeżeli szron pojawia się od środka, należy rozważyć wymianę stolarki okiennej na rozwiązanie lepszej jakości lub zastosować dodatkową izolację – mówi dyrektor sprzedaży Internorm Polska, Dariusz Olszewski. Zjawisko zamarzania szyby z zewnątrz jest charakterystyczne dla okien pasywnych i energooszczędnych. W naszych projektach stosujemy pakiety trzy- lub czteroszybowe, które chronią pomieszczenie przed wychłodzeniem i dodatkowo zapewniają idealną izolację cieplną. Dlatego powstający z zewnątrz szyby szron świadczy tylko o tym, że z domu nie ucieka ciepłe powietrzedodaje.

drzwi przesuwne HS 330 zima dziewczynka.jpg

Zamarzanie okien od wewnątrz

Problem zaczyna się wtedy, gdy szron pojawia się po wewnętrznej stronie okna. Proces zamarzania odbywa się w ten sam sposób co w przypadku oszronienia od zewnątrz, jednak świadczy to o słabej izolacji termicznej okna. Wówczas chłodne powietrze przedostaje się do wnętrza budynku, co w połączeniu z ciepłym i wilgotnym powietrzem będącym wynikiem ogrzewania jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się oblodzenia na wewnętrznej części szyby.

W większości przypadków nie ma więc powodów do niepokoju, chyba że szron pojawia się po wewnętrznej stronie okna.

Wymiana okien w Gdańsku – sprawdź

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF