Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Internorm – Okna i Drzwi z Austrii – historia innowacji

Kategorie: okna   design  
Zdjęcie Internorm – Okna i Drzwi z Austrii – historia innowacji

Internorm to niekwestionowany europejski lider okien. Producent od kilkudziesięciu lat wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania, które zapewniają niezawodną termoizolację budynków i zachwycają estetyką oraz funkcjonalnością. Poznaj historię tego producenta.

Internorm powstał już ponad 90 lat temu. Niemal stulecie istnienia na rynku mówi samo za siebie. Warto jednak przyjrzeć się bliżej historii producenta i zobaczyć, co sprawiło, że dziś austriacka marka jest uznawana za synonim najwyższej jakości okien.

marka internorm 1966 roku.jpgWszystko zaczęło się w 1931 roku…

... i to dość niepozornie. To właśnie wówczas Eduard Klinger senior otworzył w Linzu w Górnej Austrii swój warsztat ślusarsko-budowlany. Profesjonalizm, pasja oraz jasno wyznaczony kierunek działania sprawiły, że już 15 lat później zakład KLINGER Metalbau stał się głównym dostawcą profili aluminiowych w Linzu i okolicach. Firma zdążyła do tego czasu zaprojektować już specjalną listwę przyszybową, która umożliwiała produkcję dużych elementów szklanych.

Marka Internorm

Marka Internorm oficjalnie narodziła się w 1966 roku – jako dziecko fabryki E. Klingera. Z uwagi na innowacyjne podejście do stolarki okiennej, szybko zyskała popularność w całej Austrii. W międzyczasie do głosu w rodzinnej firmie doszło drugie pokolenie – zarządzać nią zaczęła trójka dzieci Eduarda Klingera.

internorm 3 szyby 3 uszczelki.jpgInternorm3 – rewolucja na rynku okien

Kolejnym rewolucyjnym rozwiązaniem wprowadzonym przez Internorm był system Internorm3. W oknach austriackiej marki już w 1979 roku zaczęto stosować połączenie 3 szyby + 3 uszczelki przylgowe. Priorytetem dla firmy było bowiem zawsze maksymalne uszczelnienie otworów okiennych. Innowacja przyjęła się niezwykle szybko, a Internorm… poszukiwał kolejnych.

Kamieniem milowym było otwarcie w tym samym roku własnego zakładu ekstruzji w Sarleinsbach. Pozwolił on Internorm uniezależnić się od dostawców profili i samodzielnie produkować okna od A do Z. Kolejny zakład powstał w 1982 roku w Lannach, a w latach 80-tych firma rozszerzyła asortyment, oferując zarówno okna z tworzyw, jak i drewniane.

okna zespolone Internorm z 1984 roku produkcja.jpg

Okna zespolone już w 1984 roku!

Działalność badawczo-rozwojowa przyniosła efekty. Już w 1984 roku rozpoczęto masową produkcję okien zespolonych, które są jednym z najlepiej znanych produktów Internorm. Chodzi o okna, w których wnętrzu zamontowana jest zintegrowana osłona przeciwsłoneczna.

Obenie okna z żaluzją wbudowaną Internorm mają już 4 szyby i spełniają wyśrubowane normy termoizolacyjne – współczynnik przenikalności cieplnej Uw udało się obniżyć do 0,6 W/(m2K) w przypadku HV 450 i 0,64 W/(m2K) w przypadku KV 440!

 

okna drewniane kiedyś i dziś.jpgOkna drewniano-aluminiowe – krok w stronę XXI wieku

2001 rok to moment, w którym austriacki koncern, już pod wodzą trzeciego pokolenia rodziny Klingerów, rozpoczął produkcję innowacyjnych okien drewniano-aluminiowych, które łączyły atuty obu typów konstrukcji (szczelność i estetykę drewna z wytrzymałością i „bezobsługowością” aluminium). Niedługo później pojawiła się technika Fix-O-Round (teraz I-tec Oszklenie), a więc ta związana z klejeniem szyby na całym obwodzie skrzydła okiennego.

Dziś Internorm to również innowacje w zakresie obsługi okien – w tym system I-tec, automatyzujący wietrzenie czy obsługę osłon okiennych, a także specjalistyczne szyby hartowane ESG i znacznie więcej. Co będzie dalej? Z najnowszymi produktami austriackiej marki zapoznasz się również w Polsce – odwiedź nasz oddział w Gdańsku i dowiedz się więcej!

Zobacz nasze okna

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF