Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Jak konserwować okna?

Kategorie: okna   design  
Zdjęcie Jak konserwować okna?

Dobrej jakości okna, które zostały prawidłowo zamontowane – oto, czego potrzebujesz, aby przez długie lata cieszyć się doskonałą szczelnością stolarki okiennej. Od czasu do czasu warto jednak dodatkowo zadbać o swoje okna. W jaki sposób je konserwować i na co zwracać uwagę? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Na początek najważniejsze: przy nowoczesnych oknach wyprodukowanych w oparciu o zaawansowane technologie nie czeka Cię wiele pracy. Do lamusa historii odeszły już choćby drewniane ramy okienne bez nakładek aluminiowych, które każdego roku trzeba było samodzielnie zabezpieczać przed wilgocią. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś raz na jakiś czas zadbać o swoje okna. Oto podstawowe zasady konserwacji okien.

 

Czyszczenie okien

Okna są narażone na zabrudzenia – zwłaszcza od zewnątrz. Dlatego warto je regularnie czyścić, zwracając szczególną uwagę nie tylko na szyby, ale także na ramy. O czym należy pamiętać?

 • Korzystaj wyłącznie z łagodnych i sprawdzonych środków do mycia okien – dobrze sprawdzą się standardowe detergenty bez drobinek ściernych. Najbardziej rekomendowane są oryginalne preparaty oferowane przez Internorm.
 • Trudne zanieczyszczenia – np. tłuste plamy, zacieki z farby / smoły itp. powinny być usuwane „na sucho”, przy pomocy spirytusu, acetonu lub benzyny ekstrakcyjnej.

Istotne jest też dobranie odpowiednich akcesoriów do czyszczenia. Wbrew pozorom ściereczki z mikrofibry nie są odpowiednie do czyszczenia okien – mówi Dariusz Olszewski, dyrektor sprzedaży Internorm w Polsce. – Zawierają one włókna, które mogą uszkodzić zarówno szybę, jak i inne elementy. Lepiej zastąpić je kawałkiem delikatnej bawełny lub wykorzystać ręczniki papierowe czy delikatną gąbkę – wyjaśnia.

Czym najlepiej myć okna.jpg

Konserwacja: jak często i jakie elementy konserwować?

Prace konserwacyjne warto wykonać raz w roku – na przykład przed zimą, aby zyskać pewność, że wszystko działa bez zarzutu. Podczas prac należy:

 • sprawdzić stopień zużycia okuć i wyregulować je,
 • przesmarować okucia oraz wszystkie elementy ruchome olejem lub smarem bezkwasowym,
 • wyczyścić i nasmarować uszczelki – stosując preparaty przeznaczone do tego celu.

Warto pamiętać, że jeśli masz drewniane okna z aluminiową nakładką Internorm, nie ma konieczności malowania drewnianych części ramy – znajdują się one od wewnętrznej części. A co z aluminium? Elementy aluminiowe, aby wyglądały idealnie przez długie lata, należy czyścić 2 razy w roku specjalnymi środkami, które wykazują również własności konserwujące – to np. Eloxal-Polish.

Wskazówki dotyczące czyszczenia i konserwacji okien znajdziesz w ich instrukcji obsługi. Możesz również skontaktować się z ich sprzedawcą, aby uzyskać dodatkowe porady.

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF