Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Jaki kolor okien do jasnej elewacji?

Kategorie: okna   design  
Zdjęcie Jaki kolor okien do jasnej elewacji?

Dobór kolorystyki okien ma duże znaczenie dla architektury całego budynku. Często w projekcie znajduje się informacja na temat proponowanego koloru okien, lecz w praktyce wiele osób decyduje się na zmiany. Jak dobrać kolor okien do jasnej elewacji? Przede wszystkim z rozwagą należy wybrać kolor stolarki okiennej, gdyż od niego zależy końcowy efekt domu.  

Kolor okien do prostego domu jednorodzinnego

W architekturze klasycznej najczęściej elewacja wykonywana jest z tynków w jasnych kolorach. Do takiej elewacji najbardziej pasować będą okna z nakładkami w kolorze drewnopodonym. Najlepiej prezentować będzie się stolarka drewniano-aluminiowa, lecz jest to rozwiązanie najdroższe, tańszą opcją są okna PCV z nakładką aluminiową, np. w kolorze antracytu. Ciemniejsze okna na jasnym tynku trworzą ciekawy kontrast, z kolei jasne rozwiązania sprawiają wrażenie przytulnego wykończenia – radzi Dariusz Olszewski, Dyrektor Sprzedaży Internorm w Polsce.

Rozwiązania dla kreatywnych

Kluczem w doborze okien do jasnej elewacji jest zestawienie kolorów w taki sposób, aby razem współgrały i nie odbierały atrakcyjności budynkowi. Istotne jest także, by efekt końcowy był zgodny z lokalnymi wytycznymi. Przy wyborze koloru okien, pod uwagę warto wziąć nie tylko kolor elewacji, ale także dach, drzwi i wykończenia tarasów.

Wybierając kolory okien, pamiętajmy również o efekcie, jaki chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na podkreśleniu elementu budynku, możemy zastosować na nim inny kolor. Aby dom wydawał się wyższy, możemy wyższą kondygnację pomalować jaśniejszym odcieniem. Jeśli chcemy wyróżnić ramy okien i drzwi - pomalujmy je kolorem jaśniejszym, niż kolor elewacji. Pamiętajmy, że nie powinno się stosować więcej niż dwóch różnych barw, choć ich odcieni można użyć więcej.

okna w kolorze beżowym do jasnej elewacji jaki kolor okien.jpg

Z badań Warszawskiego Centrum Analiz Branżowych wynika, że rośnie popularność okien PCV-aluminiowych w kolorze drewnopodobnym, coraz większą uwagę inwestorów przyciągają także odcienie szarości, antracytu, beżu i brązu.

Nie wszystko do siebie pasuje

Należy pamiętać o tym, by przy wyborze koloru okien nie sugerować się jedynie modą na dany kolor. Trendy kolorystyczne i moda na konkretny kolor zmieniają się z roku na rok, a okna mają służyć latami. Jeśli nie jesteśmy przekonani, czy wybrany kolor okien jest odpowiedni, zdecydujmy się na tradycyjną, sprawdzoną biel. Przy jasnej elewacji budynku powinniśmy wybierać mocniejsze kolory okien tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni swojego pomysłu.

Paleta kolorów okien

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF