Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Okna dźwiękoszczelne – ile dB?

Kategorie: okna   design   zabezpieczenia  
Zdjęcie Okna dźwiękoszczelne – ile dB?

Wybierają stolarkę okienną do nowego budynku, najczęściej zwracamy uwagę na termoizolację oraz design. Jednak w niektórych przypadkach, zależnie od miejsca naszego zamieszkania, liczy się także izolacja akustyczna. Wówczas najlepiej zdecydować się na okna dźwiękoszczelne. W jaki sposób je rozpoznać? Co decyduje o dobrej izolacji hałasu przez okna?

Czym jest izolacyjność akustyczna okien?

Aby wyjaśnić pojęcie izolacyjności dźwiękowej, musimy pomyśleć o oknach jako przeszkodzie dla fal akustycznych. Izolacyjność dźwiękowa to w najprostszym ujęciu zdolność danej przegrody, w tym przypadku okien, do zatrzymywania tych właśnie fal. Parametr ten zgodnie z pewnymi normami wyraża się przy pomocy współczynnika Rw (C, Ctr), którego wartość mierzy się w decybelach. Zanim jednak przejdziemy do okien dźwiękoszczelnych, warto wyjaśnić pewną kwestię. Różnice w izolacyjności na poziomie zaledwie kilku dB wbrew pozorom są dla naszych uszu mocno odczuwalne. Przyczyną tego jest fakt, że decybele to skala logarytmiczna, a nie liniowa, dlatego spadek izolacyjności o 10 dB może natomiast sprawić, że niesłyszane wcześniej dźwięki, staną się bardzo uciążliwym hałasem.

Jak rozpoznać okna dźwiękoszczelne?

Im wyższa wartość współczynnika Rw (C, Ctr), tym oczywiście izolacja dźwiękowa będzie doskonalsza. Przyjmuje się, że minimalna wartość tego współczynnika dla okien w budynku stojącym na hałaśliwym osiedlu przy ulicy to około 35 dB. Jednak w praktyce za okna dźwiękoszczelne możemy uznać takie, które odznaczają się Rw (C, Ctr) o wartości przynajmniej 40 decybeli dB, bo dopiero wtedy możemy odczuć pełny komfort, niezależnie od hałasu generowanego przez otoczenie. Internorm standardowo oferuje okna o dźwiękoszczelności Rw na poziomie 45 dB, np. okno PCV-aluminiowe KF 410.

Jakie rozwiązanie stosuje się w oknach w celu ograniczenia poziomu hałasu?

Jeśli chodzi o charakterystykę okien, zazwyczaj lepszą izolacją akustyczną charakteryzują się okna o mniejszych rozmiarach. Duże przeszklenia niestety sprzyjają rozchodzeniu się hałasu, co oczywiście nie oznacza, że nie mogą charakteryzować się bardzo przyzwoitą izolacją. Bardzo istotną rolę odgrywają między innymi rozwiązania konstrukcyjne, przede wszystkim potrójne przeszklenie, szczególnie z szyb wielowarstwowych, np. klasy P4. Ograniczy to możliwość powstawania wibracji. Izolację akustyczną zwiększają także solidnie wykonane okucia, które zapewniają szybie lepszy docisk do ościeżnicy.

piękne okna izolowane akustycznie

Kiedy warto postawić na okna dźwiękoszczelne?

Czy warto zainwestować w okna dźwiękoszczelne? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych potrzeb, a przede wszystkim usytuowania budynku. Nie wolno bagatelizować hałasu powstającego w dużych miastach i przy ruchliwych drogach, ponieważ długotrwałe narażenie na jego działanie może doprowadzić do poważnych problemów ze słuchem w przyszłości. Jeśli jednak mieszkamy na wsi lub spokojnej okolicy, okna dźwiękoszczelne mogą okazać się zbędnym wydatkiem. Warto wówczas zadbać jedynie o przyzwoitą izolacją akustyczną, która uchroni nas od hałasu powstającego sporadycznie, na przykład w trakcie sylwestrowej nocy.

Wybierz swoje okna

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF