Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Okna – jaki VAT?

Kategorie: okna  
Zdjęcie Okna – jaki VAT?

Do ceny zasadniczej wszystkich sprzedawanych towarów – bez względu na to, czy chodzi o artykuły spożywcze, czy też o stolarkę okienną – doliczany jest podatek VAT. Warto jednak pamiętać, że jego stawka zależy od kilku czynników. A jaki VAT jest naliczany za okna? To zależy od warunków, na jakich je kupujesz. Oto szczegóły.

W Polsce obowiązują obecnie cztery stawki podatku VAT: 23%, 8%, 7% oraz 4%. W kontekście okien znaczenie mają dwie pierwsze wymienione, a więc 23% oraz 8%. Za okna można zapłacić jedną z nich. Z czego wynika różnica? Mówiąc najprościej: z tego, czy po prostu kupujesz okna, czy decydujesz się na kompleksową usługę ich montażu.

Zakup okien czy usługa montażowa?

Gdy decydujesz się na zakup okien, przed Tobą dwie możliwości. Z jednej strony, możesz zamówić okna u producenta lub jego oficjalnego dystrybutora, a ich montaż wykonać samodzielnie lub powierzyć własnej ekipie montażowej. Z drugiej, większość autoryzowanych dystrybutorów oferuje usługi kompleksowego montażu okien w ramach współpracy. I tak:

 • pierwsza opcja, a więc zakup okien bez usługi montażu oznacza, że do ceny netto zostanie doliczony wyższy, 23-procentowy podatek VAT,
 • z kolei przy zakupie okien z usługą kompleksowego ich montażu (która zostanie wykonana w oparciu o materiały dostarczone przez firmę montażową, w tym o wybrane okna) podatek będzie wynosił 8%. Stawką tą zostaną objęte zarówno same okna, jak i wszystkie inne materiały i elementy składowe realizowanej usługi (w tym praca ekipy montażowej).

Które rozwiązanie jest więc korzystniejsze? Obecnie większość klientów decyduje się na to drugie, i to nie tylko ze względu na cenę.

usługa montażu okien Internorm.jpg

Usługa montażu okien – korzystniejsza nie tylko finansowo

Decydując się na kompleksową usługę montażu okien Internorm, możesz sporo zaoszczędzić. Często bowiem jest tak, że sama cena stolarki okiennej stanowi ponad 90% wartości ceny całej realizowanej usługi. Być może nawet wydasz mniej, niż gdybyś okna montował samodzielnie. To jednak nie wszystko. Powierzenie kompleksowego montażu ekspertom oznacza:

 • pewność, że okno zostanie prawidłowo osadzone i uszczelnione – co gwarantuje, że będzie działało zgodnie z obietnicami producenta,
 • dużą oszczędność czasu i brak problemów logistycznych – dystrybutor okien bierze na swoje barki wszystkie zadania związane z montażem okien, usunięciem starych itp.

Rachunek jest więc bardzo prosty. Inwestycja w okna z montażem jest korzystniejsza nie tylko z uwagi na lepszą stawkę VAT, ale i bezpieczeństwo montażu.

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF