Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Zasady dobrego montażu okien

Kategorie: okna   design   montaż  
Zdjęcie Zasady dobrego montażu okien

Współczesne okna przeznaczone do energooszczędnego i pasywnego budownictwa mieszkaniowego charakteryzują się doskonałą izolacją termiczną. Jednak nawet najdoskonalsze okna nie zapobiegną nadmiernym stratom ciepła, jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane. Jakie są najważniejsze zasady dobrego montażu okien?

Montaż okien w warstwie ocieplenia

Wymieniając zasady montażu okien, zwracamy uwagę przede wszystkim na rozmieszczenie przeszkleń. Tradycyjnie za korzystne usytuowanie ościeżnice uważano zewnętrzną krawędź muru. Takie położenie miało zapobiegać powstawaniu mostków termicznych i skraplaniem się pary wodnej po zewnętrznej stronie okna.

We współczesnym budownictwie stosuje się jednak nowocześniejszą metodę. Nowe energooszczędne domy charakteryzują się dobrą izolacją termiczną ścian, co sprawia że warstwa izolacji automatycznie staje się coraz grubsza. Jej szerokość jest zazwyczaj na tyle duża, że ościeżnicę w trakcie montażu możemy wysunąć na zewnątrz ściany nośnej i umieścić właśnie w warstwie izolacyjnej. Montaż okien w warstwie ocieplenia staje się standardem budynków energooszczędnych i pasywnych i stanowi optymalne rozwiązanie w kwestii doskonałej termoizolacji budynku.

montaż okien w warstwie ocieplenia od Internorm.jpg

Warstwowy montaż okien

Montaż warstwowy zapewnia optymalną izolację termiczną. Na połączenie okna z murem składają się trzy warstwy instalacyjne, z których każda ma do odegrania nieco inną rolę.

  1. Warstwa zewnętrzna wykonana jest z taśmy paroprzepuszczalnej. Jej właściwości sprawiają, że odprowadza wilgoć na zewnątrz, a jednocześnie chroni łączenie przed wpływem warunków atmosferycznych.
  2. Warstwa środkowa wykonana z piany poliuretanowej gwarantuje doskonałą izolację termiczną, a przy okazji także akustyczną. 
  3. Zagrożenia dla integralności konstrukcji czekają także wewnątrz budynku. Chodzi przede wszystkim o wilgoć. Dlatego warstwa trzecia, stworzona z taśmy paroszczelnej ma za zadanie chronić łączenia przed przenikaniem pary wodnej z wnętrza.

Izolacja akustyczna

Tradycyjny system montażu okien oparty o metalowe konsole nie zawsze gwarantuje dobrą izolację akustyczną. Obecnie najskuteczniejsze są klejowe systemy mocowania, systemy z ramami instalacyjnymi stanowiącymi naturalne powiększenie okna. W tym przypadku ramy instalacyjne stanowią konsole wykonane z Purenitu i klinów izolacyjnych. Takie rozwiązanie jest nie tylko optymalne pod względem izolacji termicznej, ale również według przeprowadzonych testów zapewnia doskonałą izolację akustyczną.

izolacja akustyczna w oknach Internorm.jpg

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając sposób montażu okien?

Już na etapie montażu okien warto pomyśleć o tym, że z różnych powodów mogą być one w przyszłości wymieniane. Warto więc zdecydować się na system montażu, który w przyszłości umożliwi taką wymianę bez konieczności uszkadzania elewacji budynku. Za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat może przełożyć się to na estetykę i oszczędności finansowe. Warto zweryfikować również, czy wykonawca udziela na swoją pracę odpowiednio długiej gwarancji. Inne istotne parametry charakteryzujące systemy montażowe to między innymi zdolność do przenoszenia obciążeń, wytrzymałość na zerwanie i hermetyczność.

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF