Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Co sprawdzić przed zakupem okien?

Kategorie: okna   design  
Zdjęcie Co sprawdzić przed zakupem okien?

Planujesz kupić okna? Jeśli tak, przygotuj się u wizyty w salonie i do rozmowy z doradcą. Zastanawiasz się, o co pytać oraz na jakie elementy zwrócić uwagę, aby podjąć najlepszą decyzję? Oto kilka kluczowych kwestii, które wymagają sprawdzenia.

Rynek okien jest tak bogaty, że laikowi może się być trudno na nim odnaleźć. Wystarczy jednak, że zapoznasz się z kilkoma kluczowymi parametrami, aby ułatwić sobie wybór.

 1. Przeznaczenie okien

Jednym z pierwszych pytań, których możesz się spodziewać od doradcy, jest to o typ budynku, w którym mają być zamontowane nowe okna. Wybór jest uzależniony m.in. od tego, czy mowa o montażu na etapie budowy, czy podczas remontu. Kluczowa jest jednak technologia, w jakiej powstał obiekt – budynki pasywne czy niskoenergetyczne wymagają wyższej izolacyjności termicznej stolarki okiennej.

 1. Materiał wykonania ościeżnicy

Teraz już nie stoisz przed wyborem: PVC czy drewno. Ciekawą opcją są również okna z nakładką aluminiową, która zwiększa wytrzymałość konstrukcji, poprawia jej estetykę oraz zabezpiecza ościeżnicę przed działaniem wilgoci, promieni UV oraz zmieniających się temperatur. Takie rozwiązanie jest dostępne m.in. w ofercie Internorm – europejskiego lidera na rynku stolarki okiennej.

 1. Sposób otwierania okien

Większość okien ma konstrukcję rozwierano-uchylną. Czasem jednak potrzebna jest inna – np. stała albo podnoszono-przesuwna. Ta ostatnia sprawdza się doskonale zwłaszcza na małych przestrzeniach, a także tam, gdzie planowane są duże przeszklenia.

dwa sposoby otwierania okien i drzwi tarasowych.jpg

 1. Termoizolacyjność

Jedna z kluczowych wartości. Nowoczesne okna zapewniają wysoki współczynnik izolacyjności cieplnej poniżej 0,8 W/m2K – który jest wymagany w budownictwie pasywnym.

infografika okna energooszczędne okna pasywne mniejsza.png

 1. Dźwiękoszczelność

Dobre okna tłumią również hałasy. Ich poziom izolacyjności dźwiękowej warto dopasować do tego, jak „głośna” jest okolica, w której mieszkasz. Im bardziej ruchliwe ulice otaczają budynek, tym lepiej okna powinny zabezpieczać przed dźwiękami. W najbardziej wymagających warunkach wymagane są okna o izolacyjności akustycznej na poziomie 40 dB lub więcej.

 1. Sposób wentylacji

W nowoczesnych oknach dostępne są rewolucyjne systemy wietrzenia – bezpieczniejsze niż klasyczne uchylanie, a zarazem zapobiegające uciekaniu ciepła z wnętrz. Możesz zdecydować się np. na rozszczelnienie lub na okna z rekuperacją – mechanizmem odzysku ciepła zasilanym prądem.

Podczas rozmowy omów również kwestie związane z designem okien, jak również ich montażem. Najlepszym rozwiązaniem jest decyzja o powierzeniu montażu partnera producenta. Wówczas zyskasz pewność, że proces zostanie przeprowadzony fachowo oraz zgodnie z obowiązującymi standardami, np. RAL.

Więcej porad

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF