Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Co to jest rekuperacja?

Kategorie: design   dom inteligentny  
Zdjęcie Co to jest rekuperacja?

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń jest niezbędna w celu utrzymania zdrowia i higieny w domu. Przez otwarte okna wpuszczamy świeże powietrze, pozbywamy się zarazków i nadmiernej wilgoci. Jednak wietrzenie okien zimą, gdy na zewnątrz panuje mróz lub latem, jednocześnie wpuszczając owady, może być nieco kłopotliwe. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem jest rekuperacja. Czym tak naprawdę jest? Jak działa?

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Najprościej mówiąc rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez urządzenie zwane rekuperatorem, które umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza. Dostarcza świeże powietrze z zewnątrz, usuwa z pomieszczeń zanieczyszczone z dwutlenkiem węgla, jednocześnie odzyskując ciepło. Rekuperator to bardzo istotne urządzenie instalowane w domach energooszczędnych i pasywnych. Oszczędność wynika z ogrzewania świeżego powietrza zużytym, bez konieczności wietrzenia pomieszczeń poprzez otwieranie okna. Zimą nie wychładzamy mieszkania, tracąc ciepło, a latem nie wpuszczamy gorącego powietrza, nagrzewającego wnętrza. Szacuje się, że dzięki rekuperacji można zaoszczędzić blisko 50 proc. kosztów ogrzewania domu!

Dzięki wentylacji mechanicznej pozbywamy się również problemu wlatujących na jesieni owadów. Wietrzenie bez otwierania okien jest również bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które mieszkają w hałaśliwej okolicy, eliminując dźwięki dochodzące z zewnątrz. Wentylacja eliminuje wilgoć, chroniąc przed powstawaniem pleśni, bakterii i grzybów, zagrażającym zdrowiu człowieka, jak i ścianom. – wyjaśnia Agnieszka Kulczyk, architekt.

rekuperacja w oknach Internorm.pngJak działa rekuperator?

System rekuperacji działa bezgłośnie i ma o wiele niższe zapotrzebowanie energetyczne w porównaniu ze stosowaniem pompy ciepła z rekuperacją. Montaż polega na zainstalowaniu rekuperatora i rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w wybranych miejscach domu. Niestety instalacja jest bardzo czasochłonna, kosztowna i skomplikowana. Z tego względu warto zwrócić uwagę na stosunkowo nowe, ale skuteczne rozwiązanie, czyli rekuperację w oknie. Stwarza znacznie mniej problemów niż centralna rekuperacja. Rekuperacja okienna jest często stosowana w oknach PCV lub PCV-aluminiowych. Mechanizm przytwierdza się do okna, nie zaburzając jego estetyki. W ramie okiennej umieszczony jest wygodny panel sterowania, który pozwala ustawić intensywność wietrzenia bądź całkowicie je wyłączyć. Dzięki wymiennikowi ciepła okna z rekuperacją od Internorm (zwaną I-tec Wentylacja) pozwalają odzyskać nawet do 93% ciepła.

Warto wiedzieć, że rekuperacja sprawdza się także w trudnych warunkach. Nawet mroźne powietrze z zewnątrz zostanie optymalnie nagrzane w wymienniku ciepła. Skondensowana woda jest odprowadzana, zapobiegając oblodzeniu wymiennika.

I-tec Wentylacja Internorm

Jednym z rozwiązań zapewniających skuteczne i ekologiczne wietrzenie jest I-tec Wentylacja. Nawet przy zamkniętym oknie można cieszyć się świeżym powietrzem, które poprawia komfort mieszkańców. Ponadto system posiada filtr przeciwpyłkowy, zaprojektowany z myślą o alergikach. I-tec to technologia przyszłości – dzięki specjalnej aplikacji można konfigurować wietrzenie przebywając poza domem. Pozwala na pełną automatyzację, bez udziału domowników.

Sprawdź okna z rekuperacją

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF