Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Jakie okna kupić? – 6 najważniejszych kryteriów

Kategorie: okna   innowacje   design   dom inteligentny   zabezpieczenia  
Zdjęcie Jakie okna kupić? – 6 najważniejszych kryteriów

Rynek stolarki okiennych rozwija się bardzo dynamicznie. Dla klientów to zarówno dobra, jak i zła wiadomość. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony oznacza to łatwy dostęp do zaawansowanych technologii. Z drugiej jednak – sprawia, że pojawiają się problemy z wyborem jedynej dobrej opcji. Czym zatem kierować się przy wyborze? Poznaj 5 kluczowych kryteriów.

Zanim jeszcze zamówisz okna, uważnie przyjrzyj się ofercie rynkowej. Oto kilka elementów, które powinny odegrać kluczową rolę podczas podejmowania decyzji o zakupie.

 

izolacyjność przenikalność cieplna ikonka.png

 1. Izolacja termiczna

Dobre okna to przede wszystkim takie, które zapewniają odpowiednie zabezpieczenie przed uciekaniem ciepła z budynku. Od ich szczelności jest uzależnione zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, a co za tym idzie – komfort termiczny latem i zimą oraz wysokość wydatków na ogrzewanie. Jeżeli budujesz dom pasywny lub niskoemisyjny, potrzebujesz okien o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, czyli Uw < 0,8 W/m2K.

tworzywo ikonka.png

 1. Materiał wykonania

Choć standardem są okna PVC, plastik nie jest jedynym rozwiązaniem. Jeśli zależy Ci na wyższej wytrzymałości na uszkodzenia i solidności, możesz rozważyć okna drewniane. Najlepszym rozwiązaniem dostępnym obecnie na rynku są okna z nakładkami aluminiowymi.

Nakładka aluminiowana przymocowana z zewnątrz okna z PVC lub drewna dodatkowo zabezpiecza konstrukcję, zwiększa jej estetykę oraz chroni okna przed uszkodzeniami mechanicznymi – wyjaśnia Diana Szczotkiewicz, doradca Internorm z Gdańska.

dźwiękoszczelność ikonka.png

 1. Dźwiękoszczelność

Okna zabezpieczają nie tylko przed ucieczką ciepła z wnętrza domu. Stanowią również zaporę dla hałasu. Jeśli mieszkasz w dość głośnym otoczeniu – np. przy ruchliwej drodze, placów zabaw dla dzieci czy przy deptaku o dużym natężeniu ruchu, ważny dla Ciebie będzie parametr izolacyjności akustycznej, czyli Rw. Przy dużym hałasie okna powinny się charakteryzować izolacyjnością dźwiękową na poziomie 40 dB, a przy średnim, od 36 do 39 dB.

design ikonka.png

 1. Design

Okno jest również ozdobą budynku. Dlatego warto zadbać o to, aby stolarka dobrze zgrywała się z estetyką elewacji oraz wnętrza. To łatwe, gdy wybierasz okna z nakładką aluminiową. Można ją wykonać w dowolnym kolorze z palety RAL, a także w kilku ciekawych teksturach, w tym takich, które przypominają drewno czy stal szlachetną. Warto również zwrócić uwagę na kształt profili oraz ich grubość. W nowoczesnych budynkach sprawdzą się proste i minimalistyczne ramy, w tych stylizowanych – np. okna ze szprosami

antywłamaniowość ikonka.png

 1. Antywłamaniowość

Producenci okien oferują dziś szereg innowacyjnych rozwiązań, które zwiększają funkcjonalność okien. Dobry przykład to automatyka umożliwiająca wymianę powietrza bez otwierania okien – I-tec Wentylacja, rekuperatory zapewniające wymianę powietrza bez utraty ciepła czy wbudowane w okno osłony przeciwsłoneczne. Przyjrzyj się im bliżej i określ, czego potrzebujesz.

innowacje okienne ikonka.png

 1. Innowacyjne funkcje

Producenci okien oferują dziś szereg innowacyjnych rozwiązań, które zwiększają funkcjonalność okien. Dobry przykład to automatyka umożliwiająca wymianę powietrza bez otwierania okien – I-tec Wentylacja, rekuperatory zapewniające wymianę powietrza bez utraty ciepła czy wbudowane w okno osłony przeciwsłoneczne. Przyjrzyj się im bliżej i określ, czego potrzebujesz.

A co z ceną okien? Ona również ma znaczenie. Pamiętaj jednak, że w okna inwestujesz raz na długie lata. Dlatego czasem warto wydać na nie więcej, aby osiągnąć długofalowe oszczędności – np. te związane z niższymi wydatkami na ogrzewanie i klimatyzację.

Poznaj SmartWindow

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF