Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Montaż stolarki okiennej – jak to zrobić dobrze

Kategorie: okna   montaż  
Zdjęcie Montaż stolarki okiennej – jak to zrobić dobrze

Profesjonalny montaż stolarki okiennej to warunek poprawnej pracy okien. Nawet najbardziej zaawansowane okna nie będą działały zgodnie z obietnicami producenta, jeśli prace montażowe zostaną wykonane niewłaściwie. Jak dobrze zamontować okna? Oto kilka złotych zasad, którymi kieruje się Internorm – lider rynku stolarki okiennej w Europie.

Proces montażu stolarki okiennej powinien odbywać się w ustandardyzowany sposób. Jakich reguł się trzymać? Najobszerniejsze wyjaśnienia zawiera instrukcja Niemieckiego Stowarzyszenia Jakości RAL,  która określana jest często jako „montażowa biblia”. Dokument kładzie ogromny nacisk na jakość wykonania prac montażowych – koncentrując się zwłaszcza na ciepłym montażu, wykorzystywanym m.in. w budownictwie pasywnym. A jakich zasad należy przestrzegać? Oto kilka elementów, o których pamięta każda dobra ekipa montażowa.

otwór okienny przygotowany do montażu.jpgWłaściwe przygotowanie otworów

Przygotowanie otworu okiennego do montażu stolarki to absolutna podstawa – zarówno przy instalacji okien w nowych budynkach, jak i podczas ich wymiany. Co należy zrobić? Do najważniejszych kwestii należą:

 • wyprostowanie otworów okiennych – tak, aby zachowywały odpowiednie kąty i pozwoliły mieścić okno „prosto”,
 • usunięcie wszelkich zanieczyszczeń – np. pyłu, gruzu i innych elementów, które mogą np. zaburzyć stabilizację materiałów montażowych,
 • wygładzenie granic – to szczególnie ważne po wyjęciu starych okiennic, kiedy dojdzie do lekkiego uszkodzenia muru,
 • nadanie spoistości pionowym i poziomym ścianom ościeży.

Jeśli ściana jest wykonana z ceramicznych pustaków, zaleca się również wykonanie dodatkowej warstwy konstrukcyjnej z litego materiału.

pomiar otworów do montażu okien.jpgDobry pomiar, czyli jaki?

Pomiary należy wykonać jeszcze na etapie zamawiania okien – to najlepsza gwarancja, że idealnie dopasują się one do otworu okiennego. Powinien go wykonać profesjonalista – uwzględniając m.in. różnice między rozmiarami ramy okien a rozmiarem otworu okiennego (potrzeba odrobiny dodatkowej przestrzeni na wykonanie montażu i osadzenie ramy).

Prace przed montażem – demontaż starych okien

Wyzwaniem dla montażystów jest też pozbycie się starych okien. Należy to zrobić tak, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić mur. Konieczna jest duża precyzja pracy, cierpliwość oraz zastosowanie właściwych narzędzi umożliwiających skuteczne, ale zarazem delikatne podważenie starej konstrukcji.

dokładne uszczelnienie okien ciepły montaż.jpgProfesjonalne uszczelnienie

Nowoczesne okna, takie jak te oferowane przez Internorm, same w sobie są niezwykle szczelne. Niemniej jednak, konieczne jest dodatkowe uszczelnienie ramy okiennej – w miejscu, gdzie styka się ona z murem.

Najlepszą izolację oknom Internorm zapewnia uszczelnienie Illbruck. Jest stosowane wówczas, gdy przeprowadzany jest ciepły montaż MOWO – podkreśla Karol Niespodziewański, dyrektor marketingu Internorm w Polsce. – Wykorzystanie systemu Illbruck zwiększa efektywność izolacyjną instalacji, a dodatkowo sprawia, że otwór okienny prezentuje się bardziej estetycznie – dodaje.

Istotne jest przeprowadzenie kontroli po zakończeniu prac montażowych – ekipa powinna upewnić się, że każde ze skrzydeł okiennych pracuje płynnie i niezawodnie, a stolarka okienna została osadzona pod właściwym kątem i dobrze zaizolowana. To gwarancja, że okna będą niezawodnie chronić wnętrze domu przez wiele lat.

Zamów okna z montażem

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF