Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Okna energooszczędne a okna pasywne

Kategorie: okna   design  
Zdjęcie Okna energooszczędne a okna pasywne

Przez okna może uciekać nawet 30% ciepła, dlatego coraz częściej w domach montuje się okna energooszczędne lub pasywne. Mimo że głównym założeniem obu wariantów jest zapewnienie jak najlepszej izolacji termicznej, to różnią się one nieco parametrami. Na pierwszy rzut oka różnice te są niewidoczne, jednak w znaczącym stopniu wpływają na koszty ponoszone na ogrzewanie budynku.

W budownictwie energooszczędnym i pasywnym przykłada się dużą wagę do tego, aby maksymalnie ograniczyć zużycie energii. Z tego względu stosuje się specjalne materiały budowlane oraz drzwi i okna zapewniające odpowiednią izolację. Pasywność charakteryzuje się możliwością samowystarczalnego utrzymania bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń do poboru energii. Okna pasywne muszą więc nie tylko zapewniać ochronę przed utratą ciepła, ale także samodzielnie je pozyskiwać.

Okna energooszczędne

W nowoczesnym budownictwie stolarka energooszczędna to już praktycznie standard, gdyż zwiększa się świadomość użytkowników na temat ekologii i oszczędności. Okna energooszczędne muszą posiadać niską przenikalność cieplną, czyli współczynnik Uw na poziomie poniżej 1,0 W/m2K. Niższa wartość tego współczynnika gwarantuje w tym przypadku wydajniejszą izolację cieplną. Okna energooszczędne mają nie tylko zapobiegać utracie ciepła, ale również starać się jak najlepiej wykorzystać promienie słoneczne do naturalnego ogrzania pomieszczeń. Aby zapewnić takie właściwości, stosuje się konstrukcję ograniczającą powierzchnię profili oraz dodatkową izolację. Najbardziej wydajne są duże przeszklenia, jednak ze względu na konstrukcje okien energooszczędnych, częściej spotyka się je w przypadku stolarki pasywnej.

infografika okna energooszczędne okna pasywne mniejsza.png

Okna pasywne

Jedną z najważniejszych cech, jaka odróżnia okna pasywne od energooszczędnych, jest współczynnik przenikania ciepła. W przypadku stolarki pasywnej wartość Uw nie może przekraczać 0,8 W/m2K, co oznacza dużo lepszą wydajność energetyczną. Cechą charakterystyczną takich okien są również większe gabaryty, stosowanie dużych przeszkleń oraz klasa profili. Dla lepszej izolacji okna pasywne są zazwyczaj osadzane głębiej niż energooszczędne, dodatkowo rama jest trwalsza i stabilniejsza. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie korzystniejszych proporcji okna – większych szyb przy węższych profilach. Takie rozwiązanie wraz z montażem warstwowym sprawia, że okna pasywne uniemożliwiają utratę ciepła z pomieszczenia, a dodatkową ogrzewają je poprzez wykorzystanie promieni słonecznych.

Które lepsze?

Bez względu na to, na który wariant się zdecydujesz – okna pasywne czy energooszczędne – będzie on lepszy niż tradycyjna stolarka i zapewni lepszy bilans cieplny. Okna pasywne są najbardziej zaawansowane technologicznie i wydajne. Dlatego w Internorm dostaniesz wyłącznie najlepsze okna pasywne.

Zarówno okna pasywne, jak i energooszczędne staja się już standardem, jednak lepszymi parametrami wykazuje się konstrukcja pasywna – mówi dyrektor sprzedaży Internorm w Polsce, Dariusz Olszewski. – Wartość Uw poniżej 0,8 to wynik, który można uzyskać tylko poprzez wdrożenie zaawansowanych rozwiązań technologicznych, montaż specjalnego systemu oszklenia, technologię I-tec Insulation czy uszczelnienia, co wymaga wiedzy i innowacyjnego podejścia do projektu – dodaje.

Jeżeli więc chcesz maksymalnie wykorzystać naturalne źródła energii i zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, powinieneś zdecydować się na okna pasywne.

Czym są innowacje Internorm?

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Trwa ładowanie
    Dziękujemy za wysłanie
    Błąd

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF