Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Okna ze szprosami

Kategorie: okna   design  
Zdjęcie Okna ze szprosami

Obecnie okna ze szprosami są relatywnie rzadko spotykane w nowym budownictwie, choć ostatnimi laty mają znów coraz więcej zwolenników. Całkiem słusznie – w eleganckich, nawiązujących do klasycyzmu domach jednorodzinnych i innych budynkach stanowią prawdziwa ozdobę. Kiedy warto na nie postawić? Jaka aranżacja wnętrza jest dla nich najbardziej odpowiednia? W jakie dodatkowe elementy warto wyposażyć okna ze szprosami i jakie są ich optymalne barwy?

Okna ze szprosami a współczesne trendy

Na wstępie rozstrzygnijmy kwestię, jak szprosy mają się do współczesnych minimalistycznych trendów architektonicznych. Zwykle do nich nie pasują, choć i w tej kwestii mogą zdarzyć się wyjątki. Co innego w przypadku budynków nawiązujących stylem do klasycyzmu. Willa z elementami architektury secesyjnej prezentuje się na przykład świetnie, jeśli okna będą wzbogacone o szprosy.

Dawniej stosowanie listew dzielących na części skrzydła okienne stanowiło konieczność, zwłaszcza w przypadku dużych okien. Tafle szkła o odpowiedniej powierzchni i kształcie były bardzo trudne do wytworzenia. Rozwiązanie dołączyło jednak do kanonów klasycznej estetyki i do dzisiaj pełni rolę ozdobną. Obecnie szprosy mogą występować w formie tradycyjnych szczeblin pomiędzy poszczególnymi taflami szkła lub w formie naklejanej. W drugim przypadku pełnią rolę czysto ozdobną, a naklejane listwy wykonuje się z drewna lub aluminium. A jaki jest charakter szprosów w kontekście aranżacji wnętrza? Również ozdobny.

Styl ambiente – idealny wybór dla miłośników klasycyzmu

Dziś okna ze szprosami stosuje się przede wszystkim, urządzając pomieszczenia w stylu ambiente. Stanowi on silne nawiązanie do klasycyzmu i architektury secesyjnej, udowadniając w przyjemny dla oka sposób, że pewne akcenty aranżacyjne bywają ponadczasowe. Czym wyróżnia się styl ambiente? Przede wszystkim bogatym wzornictwem i dbałością o detale. Klasyka łączy się tu z luksusem. Mile widziane są drewniane meble i rzeźbione sufity. Ozdobne żyrandole, drewniane zegary i kamienne podłogi to kolejne znaki rozpoznawcze tego trendu. Szprosy nie musza przyjmować prostego kształtu. W bardziej finezyjnych wydaniach towarzyszą oknom zaokrąglonym na górze lub oddzielają naświetla górne.

wnętrze ambiente okna Internorm ze szprosami.jpg

W ofercie Internorm wiele modeli okien wykonanych z drewna i aluminium lub PCV występuje także w stylu ambiente – charakteryzując się bardziej dekoracyjnym kształtem skrzydeł wzbogaconym o wyraźne wyżłobienia. Dostępna paleta kolorystyczna pozwala z kolei cieszyć się między innymi barwami dębu, modrzewia i orzecha doskonale wpisującym się w klasyczne poczucie estetyki.

Jak dopasować okna ze szprosami?

Szprosy to nie jedyny znak rozpoznawczy okien w stylu ambiente. Bardzo pożądanym elementem są także ozdobne klamki okienne wzbogacone o zaokrąglenia. Efektownie prezentują się zwłaszcza w wersji mosiężnej lub chromowanej. Drewniane lub kamienne parapety podkreślą wyjątkowy charakter okien. Z kolei w przypadku bardziej odważnych aranżacji możemy wzbogacić je o okiennice.

Zobacz klamki Internorm

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF