Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Pompa ciepła, okna pasywne... czyli dom pasywny od A do Z!

Kategorie: okna   design   dom inteligentny  
Zdjęcie Pompa ciepła, okna pasywne... czyli dom pasywny od A do Z!

We współczesnym budownictwie mieszkaniowym dominuje budownictwo energooszczędne. Z kolei dom pasywny to jeszcze wyższy poziom zaawansowania. Wyróżnia się on przede wszystkim faktem, że do jego ogrzania wystarczy 15 kWh/m2 rocznie. Oznacza to oczywiście bardzo niskie, a wręcz symboliczne w porównaniu do starszych budynków koszty ogrzewania. Jakimi rozwiązaniami obejmującymi wytwarzanie i magazynowanie ciepła charakteryzują się domy pasywne?

Pompa ciepła, czyli darmowa energia z otoczenia budynku

W naszym klimacie ze względu na srogą zimę nawet najlepiej izolowane termicznie budynki muszą posiadać instalacje grzewcze. Różnica polega na tym, że do zapewnienia komfortu domownikom potrzebna jest dużo mniejsza ilość energii. W domach pasywnych spotykamy między innymi wydajne kotły kondensacyjne działające na paliwa konwencjonalne. Maksymalizują one ilość wytwarzanego ciepła, dzięki czerpaniu dodatkowej energii  z pary powstającej przy spalaniu.

Jednak jeszcze lepszym i nowocześniejszych rozwiązaniem jest pompa ciepła. Działanie urządzenia opiera się na parowaniu i skraplaniu. Proces zjawisk zachodzący w odpowiedniej kolejności doprowadza do czerpania energii cieplnej z otoczenia, w przypadku domów jednorodzinnych najczęściej z gruntu. Odbywa się to z pomocą specjalnych sond i kolektorów. Samo urządzenie do działania potrzebuje niewielkiej ilości energii elektrycznej.

Okna pasywne - klucz do perfekcyjnej izolacji termicznej

Nawet doskonała izolacja termiczna ścian nie sprawi, że budynek zasłuży na miano pasywnego, jeżeli swojego zadania nie spełnią okna.

jak zbudowane są okna PCV.png

Współczesne okna pasywne to okna o współczynniku przenikania ciepła równym lub niższym 0,8 W/m2K. Jednak te normy wkrótce zostaną zaostrzone. Dlatego okna marki Internorm już dziś charakteryzują się dużo niższą wartością tego współczynnika. – zauważa Dariusz Olszewski, dyrektor sprzedaży Internorm – Stosujemy innowacyjne technologie, takie jak system I-tec Oszklenie polegający na klejeniu szyby do ramy na całym obwodzie. Nasze okna są w standardzie wyposażone w potrójne uszczelnienie i potrójne oszklenie o odpowiednich właściwościach. Okna pasywne wymagają także profesjonalnego montażu, najlepiej w warstwie ocieplenia. Dlatego zalecamy pozostawienie tego zadania profesjonalistom.

Odpowiednie rozmieszczenie okien

Chociaż domy pasywne czerpią z wielu osiągnięć techniki, przy ich projektowaniu nie wolno zapominać o starych sprawdzonych zasadach. Jedna z nich dotyczy rozmieszczenia okien, których większość powinna wychodzić na południe. Dobrze izolowane termicznie pomieszczenie w ciągu mroźnego, ale słonecznego dnia czerpie niemal całe potrzebne ciepło prosto z promieni słonecznych. Coraz bardziej modne duże przeszklenia powinny więc znajdować się po południowej stronie budynku, a na północnych ścianach umieszczamy jedynie niewielkie niezbędne okna.

rozmieszczenie okien w domu pasywnym.jpg

Pasywna izolacja termiczna ścian

W budownictwie pasywnym nieocenioną rolę odgrywa oczywiście izolacja termiczna ścian. W tym przypadku współczynnik przenikalności cieplnej nie powinien przekraczać 0,12 W/m2K. Jako w zewnętrzną warstwę izolacji najczęściej stosuje się styropian lub wełnę mineralną. Aby spełnić wspomniane wymagania, musi ona być niezwykle gruba, nawet na kilkadziesiąt centymetrów. Dlatego producenci coraz częściej sięgają po nowocześniejsze materiały, takie jak styropian grafitowy dający jeszcze lepszą termoizolację.

Praktyczny brak systemu grzewczego

Budynki pasywne na pierwszy rzut oka różnią się od zwykłych tym, że nie posiadają tradycyjnego systemu grzewczego. Straty ciepła są tak małe, że obecność grzejników lub ogrzewania podłogowego staje się zbędna. Niewielka instalacja grzewcza umieszczona jest w systemie wentylacyjnym ze zintegrowaną pompą ciepła. To z niego płynie ciepłe powietrze, które wystarczająco ogrzewa wszystkie pomieszczenia budynku.

Jeszcze więcej o pasywności

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF