Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Rozmieszczenie okien w domu energooszczędnym

Kategorie: okna   design  
Zdjęcie Rozmieszczenie okien w domu energooszczędnym

W nowych budynkach jednorodzinnych zazwyczaj spotykamy się z podobnymi trendami. Jednym z nich jest obecność dużych przeszkleń. Drugim dążenie do doskonałej izolacji termicznej w celu optymalizacji kosztów ogrzewania. Jednak to właśnie okna stanowią nieco słabszy punkt izolacji. Czy istnieją sposoby na pogodzenie obu trendów? W jaki sposób cieszyć się dużymi przeszkleniami nie tracąc ciepła poprzez odpowiednie rozmieszczenie okien w domu energooszczędnym?

Cztery strony świata

Rozmieszczenie okien w budynku energooszczędnym należy dokładnie zaplanować na etapie jego projektowania. Polskie zimy potrafią być naprawdę długie i poprzez wysokie rachunki za ogrzewanie domu dawać się we znaki naszym portfelom i budżetom rodzinnym. Dlatego nawet w czasach budownictwa pasywnego nie powinniśmy zapominać o prostych zasadach dotyczących rozmieszczenia okien. Chodzi oczywiście o optymalne nasłonecznienie.

W naszej szerokości geograficznej promienie słońca docierają do wnętrz przede wszystkim od południa, a w poszczególnych okresach dnia także od południowego zachodu i południowego wschodu. Warto wykorzystać tę energię do ogrzewania domu. Duże przeszklenia skierowane na południe przy dobrej izolacji termicznej budynku potrafią nawet w całości zaspokoić zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło i zapewnić domownikom komfortowe warunki. Co innego w przypadku okien skierowanych na północ. Od tej strony możemy liczyć przede wszystkkim na straty ciepła. Dlatego planując rozmieszczenie okien w budynku energooszczędnym, lepiej większość z nich umieścić od strony południowej. A tam gdzie brakuje naturalnego światła, ograniczyć liczbę i powierzchnię okien do niezbędnego minimum.

okna PCV Gdynia Internorm.jpgRozmieszczenie okien a układ pomieszczeń w domu

Powyższa zasada wywiera także ogromny wpływ na rozmieszczenie pomieszczeń w budynku. Pokoje, w których spędzamy więcej czasu powinny być lepiej nasłonecznione nie tylko ze względu na nasze samopoczucie. W mroźne, ale słoneczne dni zyskamy dużo ciepła. Dotyczy to oczywiście salonu i gabinetów domowników, w których spędzamy znaczną część dnia – te najlepiej umiejscowić od południa.

Odstępstwo od tej reguły może stanowić sypialnia. Zdaniem wielu ekspertów znacznie lepiej dla naszego organizmu i samopoczucia rozpoczynać dzień w blasku promieni słonecznych. Dlatego okna w sypialni powinny wychodzić na wschód budynku.

Ponadto, nawet jeśli zwykliśmy wiele czasu spędzać w kuchni, nie oznacza to konieczności zaplanowania tego pomieszczenia po południowej stronie. Dodatkowe źródła ciepła stanowią bowiem kuchenka i piekarnik. Okna wychodzące na południe są więc raczej zbędne. Po północnej stronie domu możemy uwzględnić w projekcie pomieszczenia takie jak kuchnia czy łazienka.

Jakie okna wybrać do łazienki?

Wybór energooszczędnych okien i prawidłowy montaż

Należy jednak pamiętać że samo prawidłowe rozmieszczenie okien nie rozwiązuje sprawy. – tłumaczy Aleksandra Kamińska, architekt –  Promieniowanie słoneczne nie zaspokoi całości zapotrzebowania energetycznego budynku. Powinniśmy więc skupiać się także na termoizolacji okien. W budownictwie pasywnym muszą one spełniać określone wymogi, przede wszystkim współczynnik przenikalności ciepła nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K.

W Internorm osiągamy jeszcze niższe wartości przenikalności cieplnej naszych okien między innymi za sprawą potrójnej izolacji i klejenia szyby do ramy okiennej na całym obwodzie (I-tec Oszklenie). Klientom zapewniamy także profesjonalny montaż, dzięki czemu nie powstają mostki termiczne, a ciepło nie ucieka na zewnątrz.

Co to jest ciepły montaż?

Powiązane tematycznie

Zamów indywidualną ofertę

Wypełnij zgłoszenie i otrzymaj osobistą ofertę

*pola wymagane przejdź dalej

, Interesujesz się ofertą jako:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, Wybierz proszę jakie okna Cię interesują

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

Uff - to już prawie koniec, Twoje uwagi do oferty:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Trwa ładowanie
  Dziękujemy za wysłanie
  Błąd

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF